Bezpiecznie na stoku

Jak prawidłowo dobrać kask

Czy naprawdę potrzebuję nosić ochronny kask narciarski?
Używanie kasku podczas jazdy na nartach czy snowboardzie jest jedną z najtrafniejszych i inteligentnych decyzji jaką możesz podjąć rozpoczynając swoją przygodę ze sportami zimowymi. Będąc na stoku nie dosyć, że powinieneś wziąć pod uwagę swój ewentualny upadek, jak również przewidzieć, że może dojść do zderzenia, bo inny narciarz na Ciebie wjedzie.
Na pewno nie raz widziałeś jak w górnej części stoku narciarz stracił kontrolę i zaczął jechać na oślep w grupę stojących nieopodal ludzi. Innym razem narciarz zgubił sprzęt (narty czy kije i inne akcesoria narciarskie) w momencie zderzenia, które toczyły się bezwiednie w dół stoku i potencjalnie mogły uderzyć w kogoś znajdującego się w okolicy. Biorąc to wszystko pod uwagę, noszenie kasku powinno być automatycznym odruchem, kiedy wybieramy się na stok, analogicznie do zapinania pasów przed rozpoczęciem jazdy samochodem.

Weź pod rozwagę!
Myślę, że nie znajdziemy człowieka, który będzie uważał, że noszenie kasku nie jest słusznym działaniem. Dlaczego więc nie wszyscy noszą kask? Jest kilka odpowiedzi na to pytanie.
Niestety, głównie podawanym powodem jest to, że kaski nie są zbyt modnym elementem ubioru narciarza czy snowboardzisty. Na całe szczęście, od kilku sezonów, pojawia się już bardzo wiele kasków, które są naprawdę ładne i praktyczne w noszeniu. W dalszym jednak ciągu jest całe mnóstwo kasków, które są najzwyczajniej brzydkie. Często podawanym argumentem za nie noszeniem kasku jest właśnie jego nieciekawy wygląd. Zatem głównym sprzymierzeńcem, który ostatecznie spowoduje decyzję o zakupie kasku jest nie co innego jak znalezienie odpowiednio stylowego, podobającego się kasku. Spójrzmy prawdzie w oczy – jeśli nie będzie Ci się podobał Twój kask jest duże prawdopodobieństwo, że nie będziesz go nosił. Zatem: kupuj taki, który polubisz.

Druga, niezmiernie istotna sprawa przy zakupie jest upewnienie się, że kask będzie dobrze dopasowany do Twojej głowy. Jeśli kask jest zbyt duży to po prostu spadnie Ci z głowy i jest bezużyteczny, nie spełnia swojej ochronnej roli. Jeśli jest za mały … rzecz jest oczywista – po prostu nie zmieścisz go na głowę. Najlepiej zatem zmierzyć kask i zobaczyć czy czujesz się w danym modelu i rozmiarze komfortowo. Pamiętajmy, że nasze głowy sš różne i dobrze jest założyć kask, żeby sprawdzić czy czujemy się w nim komfortowo. Co zatem z zakupami online? Wbrew pozorom nie jest to rzecz niewykonalna. Znając dokładne rozmiary głowy możemy tego dokonać!

Należy jednak wiedzieć jak prawidłowo zmierzyć głowę. Podczas mierzenia głowy ważne jest, aby uzyskać dokładny pomiar, możliwy jest błąd do 2cm. Pomiaru należy dokonać w części głowy gdzie masz największy obwód.

Pamiętaj o odpowiednim dopasowaniu kasku!
Weź elastyczną taśmę i zmierz obwód czoła w najszerszym miejscu. Zazwyczaj jest to 1-2 centymetry nad brwiami, są oczywiœcie wyjątki. Należy także pamiętać, aby pomiar dokonywać razem z włosami, czyli taśmy umieścić na włosach. Jeśli nie planujesz drastycznej zmiany fryzury (np. z długich na krótkie) jest to najbardziej dokładny sposób pomiaru.

Oczywiście, najlepiej jest, jak odczyt pomiaru dokona druga osoba. Jeśli nie jest to możliwe, uchwyć na końcowych miejscach pomiaru palcami i dokonaj samodzielnego odczytu, dodając około 1 cm. Proces powtórz kilkakrotnie, aby upewnić się, że Twój pomiar jest prawidłowy.

Jeśli chcesz przeliczyć centymetry na cale, po prostu dzielisz przez 2,54 (czyli np. 52 cm to 52 : 2,54 = 20,47 cali).

Rozmiary jakie widnieją na kaskach często bywają mylące, zresztą podobnie w rozmiarach ubrań. Te same oznaczenia rozmiarów mogą być zupełnie inne u różnych producentów. Najważniejsze jest dopasowanie danego kasku do swojej głowy

Jeśli trudno Ci zdecydować czy dany kask jest odpowiednio dopasowany czy nie, kup taki, który ma tylną regulację pozwalającą Ci na regulowanie wielkości (rozluźniać bądź przykręcać), w ten sposób osiągniesz doskonałe dopasowanie do Twojej głowy.

Pamiętajmy również o odpowiednim noszeniu, już dobrze dopasowanego kasku:
– KASK ZAWSZE MUSI BYĆ ZAPIĘTY
– SPINAMY KASK POD BRODĄ – NIGDY NA BRODZIE LUB USTACH
– ZAPIĘCIE I PROWADZĄCE DO NICH TAŚMY MUSZĄ BYĆ ODPOWIEDNIO WYREGULOWANE/DOPASOWANE
– KASK NIE JEST NA CAŁE ŻYCIE! – KUPUJEMY NOWY, JEŚLI ZAUWAŻYMY RYSY/PĘKNIĘCIA NA JEGO SKORUPIE LUB PO WEWNĘTRZNEJ CZĘŚCI

Poza tym, znalezienie odpowiedniego kasku jest proste! Może dopasowanie odpowiedniego kasku, z pozoru wygląda na długi proces, ale jeśli go przeprowadzimy sumiennie i będziemy nosić prawidłowy kask, z którego wyglądu i stylu jesteśmy zadowoleni, zapewniamy, że będziesz uwielbiał w nim jeździć 🙂

Pamiętaj o najważniejszym i nie bądź jedynym głupcem na stoku, który nie dba o ochronę najważniejszej części ciała jaką posiadamy!

Przypominamy:
najważniejsza komenda na stoku – KASKI WŁÓŻ! Głowę masz tylko jedną!

Na koniec – zajęcia praktyczne czyli krótki film o tym, jak prawidłowo dobrać kask